Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

Békás bor

London, 2010. október 6., szerda (MTI) - Békát talált palackozott borában egy nő Nagy-Britanniában, ami miatt pert tervez az ital forgalmazója ellen.

A béka parányi volt, hüvelykujjméretű. A nő egy családi ünnepen bontotta fel a desszertbort és - állítása szerint - egy ideig nem vette észre, hogy béka lebeg a palack alján. Egy újabb töltésnél azután nemcsak bor, hanem béka is került egy pohárba, a nő nem kis megrökönyödésére. Ezek után a hasát fájlalta, mondván, előtte ivott a borból. 
A békás palackot elvitte a kereskedelemfelügyelet liecesterchire-i irodájába, és el akarta érni, hogy az Asda áruházlánc - a bor eladója - egy időre vegye le polcairól a spanyol eredetű nedűt. A nő emellett ügyvédet fogadott és be akarja perelni az Asdát azon az alapon, hogy emberi fogyasztásra alkalmatlan portékát árul - adta hírül a Daily Telegraph című brit lap.

2 Tovább

Betiltják a tyúkürülékes dohányt Kazahsztánban

Almati, 2010. október 5., kedd (MTI/AP) - Be akarják tiltani azt a dohánykeverék-fajtát Kazahsztánban, amely némi tyúkürüléket is tartalmaz és enyhén kábító hatású.

A szigorítást a rendőrség tervezi, célja a lakosság egészségének fokozottabb védelme. A dohányáru neve naszvaj, és igen népszerű az ázsiai országban. Dohány mellett egyéb növények részeit is tartalmazza, mindezek tetejébe pedig tyúk- vagy más madár piszkát. Kapható poralakban, de kisgolyócskás "kiszerelésben" is, amely a szájban szétolvadva fejti ki hatását.
A naszvaj Türkmenisztánban is népszerű - volt. Az a közép-ázsiai ország két éve tiltotta be.

0 Tovább

Olasz férfiak nyakkendő nélkül

 

Róma, 2010. október 4., hétfő (MTI) - Amióta a fiatalosabb megjelenésre törekvő olasz miniszterelnök lemondott a nyakkendőviseletről, politikustársai is Silvio Berlusconit utánozzák - ennek ellenére a nyakkendőgyártók nem tartanak csődtől, mert tudják, hogy az olasz férfiak nem sokáig bírják nyakkendő nélkül.

Külföldi férfi vendégeinek Berlusconi évek óta a nápolyi Marinella szabóság nyakkendőit ajándékozza. Ugyanazt, amelyet ő is visel: kék színűt apró mintával. A kormányfő többet ér minden reklámnál a nyakkendőkészítőknek: az ő érdeme, hogy a korábban viselt csíkos helyett ma már Bill Clinton és Vlagyimir Putyin is pöttyös olasz nyakkendőt hord. 
A 74 éves miniszterelnök azonban most ősztől csak hivatalos alkalmakon jelenik meg nyakkendőben, és ahogy teheti, megszabadul tőle. A szokást más politikusok is átvették, méghozzá pártállástól függetlenül. Az ellenzéket vezető Pierluigi Bersani egy szál fehér ingben kampányol, pedig az - miként az Il Tempo napilap divatszakértője, Livia Lombardi figyelmeztetett - nem minden férfinak előnyös. Nyakkendő (és arcplasztika) nélkül előtűnnek a nyakráncok, és a toka is jobban lelóg. Lombardi negatív példaként a nyakkendőt sose hordó Hugo Chávez venezuelai, Evo Morales bolíviai és Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnököt említette. 
Az öltöny és a nyakkendő számít az olasz férfi hétköznapi viseletének, még a sportriporterek is ebben tudósítanak a labdarúgó pályáról. Nyakkendőt viselnek fehér köpenyük alatt az orvosok: idén nyáron az egészségügyi miniszter arra szólította fel őket, hogy vegyék le a baktériumhordozó nyakkendőt, felhívása azonban hatástalannak bizonyult. Traianus császár római diadaloszlopán látható, hogy már a II. századi legiók katonái is nyakkendőt hordtak. 
Az olasz divatkamara adatai szerint a középosztályhoz tartozó férfiak szekrényében fejenként 38 darab nyakkendő lóg.
A nyakkendő politikai üzenetet is hordozhat. Az egykori Olasz Kommunista Párt (PCI) főtitkára, Enrico Berlinguer szigorúan vörös színűt viselt. Az Északi Liga politikusai zöld nyakkendőben feszítenek. Berlusconi politikai vetélytársa, a házelnök Gianfranco Fini a rózsaszínt szereti, hivatalosan azért, mivel szerinte ez nyugtatóan hat a választókra. Rossznyelvek szerint azonban csak bosszantani akarja Berlusconit, aki nem titkolja, hogy ki nem állhatja Fini nyakkendőit.

 

0 Tovább

A táncoló méhek demokratikusan választanak új otthont

Washington, 2010. október 1., péntek (MTI) - Amikor egy méhcsalád új "otthonba" kénytelen költözni, lakóhelyét demokratikus úton választja ki - állítja egy amerikai kutató, aki szerint az embereknek sem ártana tanulni az együttműködő rovaroktól.

Thomas Seeley, a Cornell Egyetem neurobiológus-professzora a Méhek demokráciája (Honeybee Democracy) című új könyvében leírja azt a kifinomult eljárást, amelynek során a mézelő méhek (Apis millifera) meghozzák a lakhely kiválasztásának kulcsfontosságú döntését - olvasható a DailyScience (http://www.sciencedaily.com) tudományos hírportálon.
Amikor a méhkas túlnépesedik, a dolgozó méhek kétharmada az öreg méhkirálynővel az élen elhagyja otthonát és a közeli fák ágain gyülekezik. A következő néhány nap során néhány száz felderítőt küldenek különböző égtájak felé, hogy kiválasszák azt a 10-20 odvas fát, amely potenciálisan az otthonuk lehet. A felderítők visszatérve a méhrajhoz táncukkal ismertetik, hogy milyen az általuk talált üreg.
"A tánc hossza jelzi, hogy mennyire jó a felfedezett hely. A méh képes megítélni a faodú milyenségét és becsületes: amennyiben a helyszín csak közepes, a rovar sem +reklámozza+ azt túl intenzíven" - magyarázta Thomas Seeley professzor.
A feltérképezet helyszíneket ezt követően más felderítők is sorra meglátogatják, hogy benyomásaikról táncban számoljanak be. A legjobb lakhelyek hatására "ropják" a táncot leggyorsabban a méhek, így ezek népszerűsége gyorsabban nő a közösség tagjai között. A legnépszerűbb helyszínt azután választják ki, miután egy kritikus tömeget elért az oda ellátogató méhek száma.
Thomas Seeley szerint a méhek döntéshozó folyamata hasonlatos ahhoz, ahogy a főemlősök agyában működnek a neuronok (idegsejtek). Egyetlen méh a méhrajban, vagy egyetlen neuron az ideghálózatban sem képes a maga teljességében áttekinteni a dolgokat. Ám ha sok egyed egymástól függetlenül tesz hozzá a közöshöz egy-egy információtöredéket, a csoport képes az optimális döntés meghozatalára. Hasonlóan hoznak kollektív döntést a hangyák is.
"Úgy tűnik, ezek a csoportépítés általános elvei, amelyek lehetővé teszik, hogy a közösség sokkal bölcsebb döntést hozhasson, mint amilyenre a legokosabb tagja lenne képes" - magyarázta a szerző.
Thomas Seeley szerint az emberek sokat tanulhatnának a méhektől, ami a demokratikus döntéshozatalt illeti. Egy közös érdekek mentén felépülő csoportnak, mint amilyen egy méhraj, ha jó kollektív döntéseket kíván hozni, gondoskodnia kell tagsága sokféleségéről, pártatlan vezetőt kell választania, s nyílt vitákban kell ütköztetni a véleményeket.

0 Tovább

Tizenháromszor járt szerencsétlenül a katamaránjával

London, 2010. október 1., péntek (MTI) - A brit parti mentők réme az a férfi, aki tizenháromszor járt szerencsétlenül katamaránjával - eddig.

Az 55 éves férfi mentése összességében már legalább 30 ezer fontba (9 millió forint) került, szintén eddig, mert nem adja fel próbálkozásait, meggyőződése, hogy ő bizony a tengerre született. Előfordult - 2007-ben -, hogy négy órán belül négyszer kellett a segítségére sietnie a parti őrségnek, mely az eseménynaplóba végül már csak az alábbi címmel írta be a mentést: "Megint ő". 
Most egy időre lélegzetvételhez jutottak a mentők, mert legutóbb darabokra tört a férfi katamaránja, és pár hónapig nem tud újat venni. A férfi az úgynevezett Cribbart, egy rendkívül nagy hullámot próbálta "megkatamaránolni", ám felborult, és a víz iszonyatos ereje darabokra törte a járművet. 
A Cribbart a brit partokat ostromló legnagyobb hullámnak tartják, 65 kilométeres óránkénti sebességgel fut a tengeren. Évente csak egyszer-kétszer mutatkozik a jelenség, Fistral Beachnél "élvezhető" - adta hírül a Daily Telegraph című brit lap.

0 Tovább

napimti

blogavatar

a távirati irodánkat nem lehet nem szeretni. mti-vágatlan.

Utolsó kommentek